Vaimse tervise festival OLEMISE VÕLU! 1.10.2023

 

 

Oktoober on rahvusvaheline VAIMSE TERVISE KUU - alustamegi seda kohe 1.oktoobril 2023 Aegviidus vaimse tervise festivaliga „OLEMISE VÕLU“!

Vaimse tervise olulisusest räägitakse aina rohkem, kuid oluline on seejuures ka reaalselt omandada enda jaoks sobivad vaimset tervist toetavad tehnikad. Üks asi, mida me kõik saame iseendi jaoks teha, on pakkuda endile hetkes olemist. Hetkes olemine rahustab meie meeli, annab vaimse tasakaalu ja taastab keskendumisvõime. Hetkes olemine on üks oluline vaimse tervise võti!

Festivalil OLEMISE VÕLU teemegi päriselt midagi oma vaimse tervise heaks! Kogeme üheskoos erinevaid teadveloleku meetodeid, nii looduses kui loomadega!

 

TÖÖTUBADES LOODUSES JA LOOMADEGA NAUDIME OLEMISE VÕLU:

  • LOOMAD toovad meid kohale - kohapeal Ranna Rantšo loomad!
  • LOODUS toob meid kohale - looduses olemisest ja hetkede jäädvustamisest jagab meile tunnustatud loodusfotograaf Remo Savisaar
  • LOODUSES LIIKUMINE toob meid kohale - Kõrvemaa sügisestes metsades toimuvad vaimse tervise spetsialistide juhendamisel matkad eri vanusrühmadele:
    lapsed, noorukid, täiskasvanud
  • MUUSIKA toob meid kohale - kohapeal võrratu Reigo Ahven trummidega! Koos ühise trummishowga tähistame 1.oktoobril ka muusikapäeva!
  • TOIT toob meid kohale - metsa- ja aiaandidega kostitab meid kohvik "Looduse annid“.

 

PÄEVAKAVA:

11.00 - 18.30 RANNA RANTŠO loomapark on avatud
(kella 15.30-16.30 vahel on töötoa raames Ranna Rantšo loomapark avatud alates 15.eluaastast ja täiskasvanutele)
11.00st KOHVIK „Looduse annid” Ajaleidja Loomemaja poolt
11.20 - 11.45 TERVITUS ja festivali sünniloost räägib festivali idee autor ja korraldaja psühholoog Kristi Raava
11.45 - 12.25 TUTVUSTUSTUUR Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskusest Kristi Raavaga
11.45 - 12.30 EKSOOTILISTE LOOMADEGA töötuba vanusest 15+ (Grupp on täis!)
12.30 - 14.00 REIGO AHVENA elamus esinemine ja töötuba trummidega!
14.30 - 16.30 TÖÖTOAD nii looduses kui loomadega
1. Töötubadesse registreerumine avatud kuni 28.09.2023. Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.
2. Etteregistreerimiseta: 15.30 - 16.30 Ranna Rantšo loomadega olemise töötuba. Töötuba on mõeldud alates 15. eluaastast.
16:30 Päeva vahekokkuvõte ja tagasiside loos
17.00 - 18.30 REMO SAVISAARE elamusloeng “Loodusfotode köögipool ning elamused loodusest"
Grupi suurus 25 inimest. NB! Grupp on täis!
Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.
18.30 Festivalipäeva lõpp
 
// Festivali tegevused toimuvad Aegviidus Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuse aias (Piibe mnt.11) ja Aegviidu metsades.
 
 
FESTIVALI PÄEVAPILET:
15 eurot/ täiskasvanu
5 eurot/ lapsed ja noored vanuses kuni 19 aastat
Kuni 3 aastased lapsed tasuta
NB! Arveldamine kohapeal sularahas
Festivali pileti ehk päevatempli saate osta kohapeal Ranna Rantšo loomaala väravast. Päevatempel annab Teile vabaduse osaleda kõigis festivali tegevustes ja töötubades.
 
AEGVIITU TULEK:
Tule festivalile rongiga, nii hoolime iseenda ja looduse tervisest! Asume 5 minuti kaugusel rongijaamast.
Autoga tulijatel palume parkida avalikku parklasse, mis asub Tallinna poolt tulles raudtee kõrval kohe peale ülesõitu.
 
 
TÖÖTOAD ETTEREGISTREERIMISEGA:
 

1. TÖÖTUBA „OLEMISE VÕLU = TASAKAALUS BAASVAJADUSED + IGAPÄEVATEGEVUSED“   (vanusele 16+)

Töötoa eesmärk on läbi looduses olemise võlu omandada tehnikad, mille abil igapäevaselt oma vaimset tervist toetada.
Kogeme looduses hingamise ja liikumise võlu, läbi loodus- ja loovteraapia analüüsime oma toitumist, und, suhteid ja meeldivate tegevuste osakaalu päevas. Teeme esimese sammu vaimse tervise tasakaalu saavutamise poole, et läbi baasvajaduste ja igapäevategevuste toetada oma tervist üldiselt.

Töötuba viivad läbi vaimse tervise õde Jaana Unt ja loovterapeut Annika Paju-Aarike. Töötame igapäevaselt laste ja noorukitega, kes vajavad vaimse tervise alast toetust.
Oma töös näeme, kui oluline on omada vaimse tervise tehnikaid, mis on seotud meie baasvajaduste ja igapäevategevustega - olgu selleks hingamine, liikumine, toitumine, uni, suhted lähedaste või sõpradega, meeldivate tegevuste harrastamine.
Töötuppa on oodatud: vanuses 16+, kes tunnevad, et vajavad lihtsaid lahendusi oma vaimset tervist turgutada.
Grupi suurus: kuni 14 inimest 
Ajaline kestvus: 1,5h (14.30-16.00)
Lisainfo: Töötuba ettevalmistust ei vaja. Riietus vastavalt ilmastikuoludele.
Töötuppa registreerimine avatud kuni 28.09.2023. Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.


2. TÖÖTUBA „RÄNNAK VÄIKESTELE HUNTIDELE"   (vanusele 7-12 eluaastat)

Kutsume lapsi hundikarja! See on nagu kokkuhoidev pere, kus kantakse üksteise eest hoolt. Saame huntidelt õppida teineteise märkamist, toetamist ja karja liikmetega arvestamist. Hundikarjas on igaüks oluline ja väljakutsele minnakse vastu üheskoos. Rännaku jooksul leiame hetki, et nina samblasse pista, teha pesa nagu huntidel ja lasta metsal ennast kaissu võtta. Avastame loodust kõigi oma viie meelega. Igal väikesel hundil on luba mängida ja vabadus olla täpselt see, kes ta on. Matk toimub rahulikus kulgemises ja on jõukohane kõigile. Loome lastele turvalise keskkonna, ent ei piira liigselt nende loovust ja loomulikku tegutsemist. 

Töötuba viivad läbi Susi Sosinad, mis on kolme naise kutse toetada loodushetkede kaudu iseendani jõudmist.
Laste rännaku kaaslasteks Kadi Saar, Kristi Asser, Sandra Sutting, kes töötavad igapäevaselt laste heaolu valdkonnas. Usume, et loodus aitab rahustada meeli ja olla endaga paremas kontaktis.
Töötuppa on oodatud: lapsed vanuses 7-12 eluaastat. Oodatud on ka natuke nooremad või vanemad lapsed, kui nad tunnevad kutset liituda. Lapsevanemad saavad samal ajal võtta hetke iseendale ja usaldada oma väikesed hundid põnevale rännakule.
Grupi suurus: kuni 15 last
Ajaline kestvus: 1h. Aset leiab kaks töötuba: 14.30-15.30 ja 15.30-16.30.
Lisainfo: Riietus ja jalanõud võiksid olla ilmastikule vastavad. Tähtis on, et oleks soe ja mugav ka siis kui ilm on vihmane või tekib soov samblasse maanduda.
Töötuppa registreerimine avatud kuni 28.09.2023. Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.


3. TÖÖTUBA „METSAKUNSTI TÖÖTUBA"   (vanusele 15+ ja täiskasvanud)

Metsakunsti töötuppa saab tulla igaüks, kes julgeb katsetada ja avastada, kuidas looduses lihtsate vahenditega midagi põnevat luua. Töötoa eesmärk on läbi loomingulisuse pakkuda metsa külluslikkuse kogemust, loodusega sideme tugevdamine, ärevuse vähendamine ja rõõmu kogemine lihtsatest asjadest. 

Töötuba viivad läbi Triin ja tema abiline Marek. Triin Varkentin on loovterapeut, kes oma töös kasutab kõiki vahendeid, et võimaldada inimestel end loovalt väljendada.
Töötuppa on oodatud: noorukid (vanusest 15+) ja täiskasvanud. 
Grupi suurus
: kuni 10 inimest
Ajaline kestvus: 1 h. Aset leiab kaks töötuba: 14.30-15.30 ja 15.30-16.30.
Lisainfo: Riietus vastavalt ilmale, üritus toimub vabas looduses. 
Töötuppa registreerimine avatud kuni 28.09.2023. Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.

 

4. TÖÖTUBA „TUNDETARKUS LOODUSES“   (vanusele 15+ ja täiskasvanud) Grupp on täis!

Enda tunnetest teadlik olemine ning võime neid muuta/mõjutada on eriti oluline kiire elutempo juures, kus kipume tihti nii öelda “automaatpiloodil” tegutsema. Töötoa eesmärk on võtta enda jaoks aega ning tugevdada sidet nii looduse kui ka enda emotsioonidega. Töötoa jooksul avastame seda, kuidas erinevad meelelised kogemused looduses mõjutavad meie emotsioone. Parimal juhul saad lausa mitu mõtet ja nippi, miks ja kuidas edaspidi loodust enda heaoluks kasutada.

Töötuba viivad läbi Heidi Antons, Eliko Melb ja koer Mio. Heidi on pisut “metsapoole” gümnaasiumi õppenõustaja ja täiskasvanute koolitaja, kes püüab kõikidesse enda tegevustesse kaasata mingil kujul looduse. Eliko on loovterapeut, kes oma töös ühendab erinevaid loov-, loodus- ja loomateraapia meetodeid ning tehnikaid. Mio on hea tuju ja hetkes elamise ekspert ehk siis koer oma parimates aastates! 
Töötuppa on oodatud noorukid (vanuses 15+) ja täiskasvanud. Töötoas osalemine ei eelda varasemat kogemust ega eelnevat ettevalmistust.
Grupi suurus: 10 inimest
Ajaline kestvus: 1,5-2h (14.30-16.30)
Lisainfo: Töötoas osaledes arvesta koeraga kokkupuutega. Riietu vastavalt ilmale, töötuba toimub vabas looduses, kõnnime rahulikus tempos kokku umbes 2-3 km. Erinevate tegevuste käigus võib sul tekkida soov samblal/puutüvel/kännul istuda või lamada, selleks võid soovi korral kaasa võtta joogamati/istumisaluse.
Töötuppa registreerimineGrupp on täis!

 

5. TÖÖTUBA „KÕIGIL ON ÕIGUS OLEMISE ILULE“   (täiskasvanutele ning erivajadustega inimeste lähedastele ja nendega töötavatele spetsialistidele)

Vaimse tervise festival „Olemise Võlu“ on suurepärane võimalus teadlikkuse suurendamiseks ning teema olulisusele tähelepanu juhtimiseks, sest looduse kasutamine taastusravi teraapiate raames on andnud positiivseid tulemusi.      
Töötoa raames anname esmalt ülevaate oma senisest kogemusest looduse rakendamisel taastusravi teraapiates. Liigume metsas, teeme seal olles läbi mõned harjutused ning analüüsime kogemust erinevatest vaatenurkadest. Eesmärgiks on juhtida tähelepanu loodusesse minemise olulisusele, võimalikkusele ning vajalikkusele füüsilise ja vaimse tervise/heaolu tagamiseks. Piiride kompamine ning väljakutsete ületamine looduses liikumisel pakub positiivse eduelamuse.   

Töötuba viivad läbi
tegevusterapeut Siiri Siimenson ja psühholoog Kaire Kasepõld Haapsalu Neuroloogilisest Rehabilitatsioonikeskusest. Igapäevases töös näeme, kuuleme ja kogeme looduses olemise olulisust ja vajalikkust inimeste seas, kellel see ühel või teisel viisil on raskendatud.
Töötuppa on oodatud täiskasvanud, keda see teema kõnetab ning erinevate erivajadustega inimeste lähedased ja nendega töötavad spetsialistid.
Grupi suurus: kuni 15 inimest
Töötoa kestvus: 1,5h (14.30-16.00)
Lisainfo: Riietus valida vastavalt ilmastikule. Osa tegevusest toimub metsas.
Töötuppa registreerimine avatud kuni 28.09.2023. Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.

 

6. TÖÖTUBA „VÕLUMETSAST SÜGIST OTSIDES“   (vanusele lasteaiaealised perega)

Lähme jalutame metsa! Kasutades fantaasiat muudame rännaku põnevaks kogemuseks. Lapsed õpivad selgeks mõned meelerahuharjutused, mida on lihtne tulevikus kasutada, kui on vaja toime tulla tugevate negatiivsete tunnetega. Lapsevanem saab lihtsaid näpunäiteid, kuidas väheste vahenditega lapsega põnevalt looduses aega veeta. Õpitud meelerahuharjutused on kasulikud ka täiskasvanule, et aidata last ja ennast keerulistes olukordades rahulikuks jääma.

Töötoa läbiviijateks on lasteaiaõpetajad Kristel Kallas (Aasta Lasteaiaõpetaja 2023 nominent) ja lasteaiaõpetaja abi Merli Kuklas. Oma töös lastega kasutame lisaks muudele huvitavatele tänapäevastele metoodikatele vaikuseminutite metoodikat ja emotsioonideõpet. Ühendades neid looduses olemisega, näeme kuidas lapsed õpivad märkama mitte ainult väikseid imesid enda ümber, vaid ka kaaslasi enda lähedal. Keskendudes õpivad lapsed ära tundma oma erinevaid tundeid. Lihtsaid meelerahuharjutusi tehes kasvab lapses oskus iseennast juhtida oma tunnete maailmas. Hea kohanemisoskuse ja enesejuhtimisega kasvab lapses enesekindlus, mis on kooliminekul üks olulisemaid omadusi.
Töötuppa on oodatud lasteaiaealiste lastega pered.
Grupi suurus: 10 peret
Ajaline kestvus: 1h. Aset leiab kaks töötuba: 14.30-15.30 ja 15.30-16.30.
Lisainfo: Riietus peaks olema ilmale vastav ja mugav mõnusaks jalutuskäiguks metsas. Arvestama peab ka sellega, et oleks mõnus istuda korraks samblale või toetada ennast vastu puud.
Töötuppa registreerimine avatud kuni 28.09.2023. Vabade kohtade olemasolul saab liituda kohapeal.

 
7. TÖÖTUBA REMO SAVISAARE ELAMUSLOENG “LOODUSFOTODE KÖÖGIPOOL NING ELAMUSED LOODUSEST"   (vanusele 15+ ja täiskasvanud) Grupp on täis!
 
Remo Savisaar räägib oma piltide sünnilugudest ning erinevatest pildiprojektidest, liikidest, kelle jälgimisele on ta end pühendanud pikema aja vältel. Millised on olnud tema eesmärgid, ettevalmistus ja tulemused. Millised on erinevad pildistamisvõimalused ja mis jääb kaadrite taha? Üllatused looduses, naljakad juhtumid. Naudime hetke ja loodusfotograafi lugusid!

Töötoa läbiviijaks 
on tuntud ja tunnustatud loodusfotograaf Remo Savisaar
Töötuppa on oodatud: osalejad 15 + ja täiskasvanud
Grupi suurus: 
25 inimest
Ajaline kestvus
: 1,5h (17.00-18.30)
Töötuppa registreerimine: Grupp on täis!
 
 

8. TÖÖTUBA „KOGE OLEMISE VÕLU EKSOOTILISTE LOOMADEGA“   (vanusele 15+ ja täiskasvanud) Grupp on täis!

Töötoas saad kohtuda madude, habeagaami ja teiste tõeliselt eksootiliste loomadega!

Töötoa läbiviijaks on Keity Särg, kes teadis juba väiksena, et tulevikus saab tema töö olema seotud loomadega. Peale põhikooli läkski ta õppima Helsingisse loomade käitumist, koolitamist ja psühholoogiat. Keity on töötanud muuhulgas ka Tallinna loomaaias naaritsatega ning roomajatega.
Töötuppa on oodatud noorukid (vanuses 15+) ja täiskasvanud. 
Grupi suurus: 10 inimest
Ajaline kestvus: 45min  (11.45-12.30)
Töötuppa registreerimineGrupp on täis!

 
 
TÖÖTUBADESSE REGISTREERIMINE on avatud kuni 28.09.2023.
Vabade kohtade olemasolul saab liituda ka kohapeal. 
 
 
 
ETTEREGISTREERIMISETA TÖÖTOAD:
 
TÖÖTUBA "REIGO AHVENA ELAMUS ESINEMINE JA TÖÖTUBA TRUMMIDEGA!" 
Reigo Ahven on Eesti muusik ja tunnustatud jazz-trummar, kes nakatab oma positiivse energiaga ümbritsevaid inimesi kohal ollu! Kaasas on tal seekord sadakond trummi väikestele-suurtele, et koos seada fookus SIIN ja PRAEGU olemisele ning tähistada meeleolukalt ka 1.oktoobri muusikapäeva!
Töötuba on mõeldud kõigile ühiseks džämmimiseks ja musitseerimiseks!
Ajaline kestvus: 1,5h (12.30-14.00)
 
 
TÖÖTUBA "RANNA RANTŠO LOOMADEGA OLEMISE TÖÖTUBA"
Ranna Rantšo koduloomade loomaaed üllatab külastajaid rõõmsa ja kirju loomaperega. Töötoas on võimalik vaikselt ja rahulikult nautida loomade kohalolu, nende tähelepanu, puudutust ja lihtsalt nautida hetke. Töötoas on ka juhendajad, kes jagavad soovitusi loomadega olemise kogemiseks.
Töötuppa on oodatud:  noorukid 15 + ja täiskasvanud
Ajaline kestvus: 2h (14.30-16.30), töötuppa on võimlik liituda jooksvalt kogu töötoa ajal.
 
 
TULE JA OLE PÄRISELT KOHAL!
NAUDIME ÜHESKOOS AEGVIIDUS OLEMISE VÕLU!
 
 
// Antud sündmus on korraldatud Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuse poolt koostöös Ajaleidja Loomemajaga.

Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskus MTÜ

E-post: info@loomateraapiakeskus.ee
Tel. +372-5113705
Piibe mnt. 11
Aegviidu alev
Anija vald
Harjumaa

 

 

 

Search